ΝΕΑ

NBA: «50αρα» από τον Ίρβινγκ αλλά ήττα για τους Νετς

Εντυπωσιακή ήταν η δεύτερη μέρα της πρεμιέρας του ΝΒΑ!

Με φόρα ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Καϊρί Ίρβινγκ, ο οποίος στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Νετς σημείωσε 50 πόντους! Ωστόσο, η εμφάνιση αυτή δεν ήταν αρκετή και το Μπρούκλιν ηττήθηκε με 127-126 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων για την σεζόν 2019/20. Εκείνος που ξεχώρισε για τους «λύκους» ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο οποίος πέτυχε 36 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 21 πόντους (αλλά με 10/27 σουτ) και τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Σε ένα ματς… θρίλερ στη Σάρλοτ, ο Λάουρι Μάρκανεν ήταν εξαιρετικός με double – double, έχοντας 35 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά οι Χόρνετς ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος με 126-125. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Φιλανδός δεν ήταν αρκετός για να δώσει τη νίκη στο Σικάγο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ουάσιγκτον με 27 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκράχαμ με 23 και Μπέικον με 22.

Chicago Bulls vs Charlotte Hornets - Full Game Highlights | Oct 23, 2019 | NBA Season 2019-20

Με το… δεξί ξεκίνησαν οι Μάβερικτς στο φετινό NBA και οι Μάβερικς, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς στη νίκη (108-100) κόντρα στους Γουίζαρντς. Ο Σλοβένος γκαρντ σε 34 λεπτά συμμετοχής είχε 34 πόντους (12/19 σουτ, 6/8 βολές) 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μετά από 20 μήνες επέστρεψε και ο Κρίσταπς Πορζίγκις, ο οποίος έδειξε σε καλή κατάσταση και σταμάτησε στους 23 πόντους. Για τους «μάγους» ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 19 πόντους, ενώ ο Τόμας Μπράιαντ και ο Ρούι Χατσιμούρα πρόσθεσαν από 14 πόντους.

Σχεδόν τα πάντα έκανε ο Μπεν Σίμονς στη φετινή νίκη (107-93) των Σίξερς επί των Σέλτικς. Ο Αυστραλός γκαρντ/φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Για τους κέλτες εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 25 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

New York Knicks vs San Antonio Spurs - Full Game Highlights | Oct 23, 2019 | NBA Season 2019-20

Δυνατά μπήκε στη φετινή σεζόν ο Αντρέ Ντράμοντ, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη των Πίστονς με 119-110 μέσα στην Ιντιάνα. Αν και οι Πέισερς είχαν σε καλή βραδιά το δίδυμο Τέρνερ και Σαμπόνις που πέτυχε συνολικά 52 πόντους, ο Ντράμοντ τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (12/18 σουτ, 8/10 βολές), 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής!